Zapowiedź: Unia Swarzędz - Unia

Ostatni wyjazd w obecnym sezonie

Jutro, tj. 12 czerwca bieżącego roku zawodnicy Unii udadzą się na ostatni już wyjazdowy mecz w obecnym sezonie III ligi. Biało-niebiescy udadzą się do Swarzędza, aby tam zmierzyć się z tamtejszą imienniczą naszej drużyny. Mecz rozegrany zostanie na Stadionie Miejskim im. Mariana Zaporowskiego w Swarzędzu, a pierwszy gwizdek arbitra zaplanowano na godzinę 13:00. Ostatni mecz z Unią odbył się w listopadzie ubiegłego roku w Janikowie. Rywalizacja ta zakończyła się bezbramkowym remisem.

Unia Swarzędz podobnie jak Pomorzanin Toruń, z którym nasza drużyna mierzyła się w ubiegłym tygodniu nosi miano beniaminka obecnego sezonu. W poprzednim sezonie Unia zajęła 2. miejsce w wielkopolskiej IV lidze z 37. oczkami na koncie. Na dorobek punktowy niebiesko-białych złożyło się 12 zwycięstw, 1 remis i 4 porażki. 54-20, tak z kolei przedstawiał się stosunek bramkowy swarzędzkiego zespołu. Warto dodać, że awans do III ligi wywalczył w tamtym sezonie LKS Gołuchów, który na swoim koncie miał 1 punkt więcej od jutrzejszego rywala Unii. Wspomniany LKS nie otrzymał jednak licencji na grę w III lidze i ostatecznie przyznano ją swarzędzkiemu zespołowi.

W zapowiedzi meczu z Unią należy wspomnieć ciekawą postać trenera tego zespołu, czyli Sławomira Suchomskiego. Jako zawodnik reprezentował takie zespoły jak Olimpia Poznań, Lech Poznań, Widzew Łódź, czy Unia Janikowo. Bronił on barw naszej drużyny jesienią 2004 roku. Jako trener zaś swoją przygodę rozpoczął z Chojniczanką Chojnice, którą wyprowadził z V do II ligi. Po pobycie w Chojnicach był szkoleniowcem między innymi w drugoligowym Turze Turek, czy Lechu Rypin, który występował wówczas w tej samej klasie rozgrywkowej. W ostatnim czasie Sławomir Suchomski był trenerem innego III ligowego zespołu z naszej grupy - Górnika Konin, skąd przeniósł się właśnie do Swarzędza.

Obecnie jutrzejszy rywal Unii zajmuje 15. miejsce w ligowej tabeli. Unici jak dotąd wygrali 11 spotkań, 7 razy podzielili się punktami z rywalem i 13 razy zmuszeni byli pogodzić się z porażką. Najbliższy rywal naszej drużyny zdobył do tej pory dokładnie tyle samo bramek co nasz zespół - 47, a stracił ich o 11 mniej, czyli 38. Tytułem najlepszego strzelca Unii Swarzędz może pochwalić się dwóch zawodników tego klubu. Zarówno Radosław Barabasz, jak i Gerard Pińczuk zdobyli po 5 bramek. W ostatniej kolejce swarzędzanie zremisowali na wyjeździe z Bałtykiem Koszalin 2:2.

Barwy Unii Swarzędz w przeszłości reprezentował aktualny kapitan naszego zespołu - Przemysław Kędziora. Zawodnik ten w sezonie 2015/16 rozegrał 30 ligowych spotkań, w których zdobył dla Unii 14 bramek. W kadrze jutrzejszego rywala naszej drużyny znajduje się natomiast Matuesz Świrgiel. Zawodnik ten zimą 2011 roku był testowany przez nasz zespół.

Jutrzejszy mecz może okazać się wyjątkowy dla dwóch zawodników naszego klubu. Okazję na 10. ligowy mecz w barwach Dumy Kujaw ma Mikołaj Jabłkowski, natomiast Dominik Kowalski może powalczyć o ligowe punkty po raz 20.

Ostatni mecz obu ekip odbył się 7 listopada 2020 roku. Wówczas na Stadionie Miejskim im. Bolesława Ciesielskiego w Janikowie padł bezbramkowy remis. Bliżej wygranej w tym meczu była jednak drużyna gości, która nie zdołała wykorzystać rzutu karnego.

Informujemy, że z jutrzejszego spotkania planowana jest transmisja na żywo, która dostępna będzie na kanale Unia Janikowo TV na YouTube.

Historia spotkań z Unią Swarzędz:

+ 18.07.2007, Unia J. - Unia S. 1:0 (Warczachowski) – sparing
+ 16.02.2010, Unia S. - Unia J. 4:0 – sparing
+ 18.09.2010, Unia S. - Unia J. 2:0 (Zawada, Lebioda) – III liga
+ 30.04.2011, Unia J. - Unia S. 0:4 (Lebioda 2, Płoska, Sobkowiak) – III liga
+ 29.10.2011, Unia S. - Unia J. 0:1 (Chmielecki [karny]) – III liga
+ 17.03.2012, Unia J. - Unia S. 1:1 (Dereżyński [wolny] – Ludwiczak) – III liga
+ 16.02.2019, Unia S. - Unia J. 0:4 (Jelonek 2, Springer, Mysiak) – III liga
+ 19.07.2019, Unia J. - Unia S. 1:2 (Kuropatwiński - Neumann, Nowicki) - sparing
+ 7.11.2020, Unia J. - Unia S. 0:0 - III liga

Razem: 9 meczów – 3 zwycięstwa, 2 remisy, 4 porażki, bramki 8 – 13.

Zdjęcie: Mateusz Biernacki