Zapowiedź: Zawisza Bydgoszcz - Unia

Ostatni mecz rundy jesiennej

Jutro, tj. 13 listopada 2021 roku w Bydgoszczy Unia Janikowo w ramach siedemnastej, czyli ostatniej kolejce w rundzie jesiennej sezonu 2021/22 zmierzy się z tamtejszym Zawiszą. Spotkanie to zaplanowano na godzinę 16:00. Ostatni raz obie ekipy spotkały się we Włocławku, gdzie w sierpniu ubiegłego roku miał miejsce finał Okręgowego Pucharu Polski. Wówczas w regulaminowym czasie padł remis, a w karnych lepsi okazali się janikowianie.

Bydgoski Zawisza jest jednym z beniaminków obecnego sezonu III ligi. W ubiegłej kampanii bydgoszczanie zajęli pierwsze miejsce w IV lidze kujawsko-pomorskiej gromadząc w sumie siedemdziesiąt punktów (trzy punkty przewagi nad drugą Włocłavią Włocławek). Zawisza wygrał wtedy dwadzieścia jeden spotkań, siedem zremisował i doznał tylko dwóch porażek. Początek obecnego sezonu dla niebiesko-czarnych nie był jednak udany. Pierwszy punkt na trzecioligowych boiskach najbliżsi rywale Unii zdobyli dopiero w czwartej kolejce. Z każdym kolejnym meczem było lepiej, co pozwoliło drużynie wyjść ze strefy spadkowej. W ostatnim czasie kibice z Bydgoszczy nie mogli cieszyć się z kompletu punktów. W ostatnich trzech spotkaniach podopieczni trenera Piotra Kołca odnotowali dwie porażki i jeden remis. Wszystkie te wyniki spowodowały, że Zawisza plasuje się dziś na jedenastym miejscu w tabeli z dwudziestoma punktami na koncie. Złożyło się na to pięć zwycięstw, pięć remisów i sześć porażek. Dwadzieścia jeden bramek zdobytych i dwadzieścia cztery stracone - oto bilans bramkowy beniaminka. Najlepszym strzelcem tej ekipy jest zawodnik, który w przeszłości reprezentował barwy Unii - Kamil Żylski. Gracz ten ma na swoim koncie sześć bramek.

W kadrze Zawiszy znajduje się wspomniany już Kamil Żylski, który w przeszłości związany był z naszą drużyną. Do niedawna w bydgoskim zespole występowali także Dawid Deresiewicz oraz Natan Zniszczol. Zarówno Deresiewicz, jak i Zniszczol nie reprezentują już barw tego zespołu. Pierwszy z wymienionych zawodników przywdziewa aktualnie trykoty inowrocławskiej Cuiavii, a drugi zmaga się z kontuzją.

Również w Unii znajduje się kilku zawodników z przeszłością w Zawiszy. Mowa tutaj o Gracjanie Fabiszewskim oraz Dominiku Kowalskim i Damian Zagórski, którzy reprezentowali Zawiszę w drużynach młodzieżowych. Oprócz wymienionych z bydgoskim zespołem związani byli Piotr Klepczarek oraz Robert Tomaszewski.

Ostatni mecz Unii z Zawiszą to prawdziwy rollercoaster piłkarskich emocji. Dokładnie 5 sierpnia 2020 roku we Włocławku w finale pucharowych rozgrywek spotkały się dwie drużyny - czwartoligowy Zawisza i trzecioligowa Unia. Lepszego początku janikowianie nie mogli sobie wyśnić. Do czterdziestej piątej minuty za sprawą dwóch bramek Adama Koniecznego Unia wygrywała z Zawiszą 2:0. Dodatkowo od dwudziestej trzeciej minuty zespół z Bydgoszczy grał w osłabieniu, bowiem czerwoną kartkę zobaczył bramkarz tej drużyny. Problemy Unii zaczęły się jeszcze w pierwszej połowie. W doliczonym czasie gry pierwszej części meczu bramkę kontaktową zdobył Kornel Sochań. Po zmianie stron bramkarza Unii znów pokonał zawodnik Zawiszy. Tym razem był to Adrian Brzeziński. Regulaminowy czas gry zakończył się więc remisem 2:2. W dogrywce na prowadzenie za sprawą trafienia Jaya Jaskolskiego wyszli niebiesko-czarni. Trzy minuty przed zakończeniem dogrywki do remisu doprowadził Przemysław Kędziora, co spowodowało, że do wskazania zwycięzcy potrzebny był konkurs rzutów karnych. W nim górą okazali się zawodnicy Unii i to właśnie do Janikowa powędrował puchar. Oprócz trofeum nasi zawodnicy zapewnili sobie udział w 1/32 finału Fortuna Pucharu Polski.

Spotkania Unii z pierwszą drużyną Zawiszy:
+ 1998/1999, Unia - Zawisza 1:0 - IV liga
+ 1998/1999, Zawisza - Unia 1:2 - IV liga
+ 1999/2000, Zawisza - Unia 2:1 (Łuczak, Woźniak - Kuczyński) - IV liga
+ 1999/2000, Unia - Zawisza 0:0 - IV liga
+ 10.03.2001, Zawisza – Unia 0:1 [później walkower 0:3] – III liga
+ 14.04.2001, Unia – Zawisza 2:1 [później walkower 3:0] (M. Wiśniewski, Tarnowski – Adrian) – III liga
+ 26.07.2003, Zawisza – Unia 2:3 (Krysiak, Młodzieniak, Rosiak) - sparing
+ 07.02.2004, Unia – Zawisza 5:2 (Pachelski 2, Bajdziak 2, Kuczyński) – sparing
+ 13.10.2004, Zawisza – Unia 1:3 (Tomczuk – Woźniak, T. Ciesielski, Thiede) – puchar
+ 09.02.2005, Zawisza – Unia 2:1 (Klimek, Łożyński – Wojciechowski) – sparing
+ 13.02.2008, Zawisza – Unia 1:1 (Dah – Kalinowski) – sparing